Wszystkie bestsellery
  • Banner

Anteny Kierunkowe
Anteny kierunkowe DVB-T - trwałe i niezawodne | Davbol

Anteny Kierunkowe

Jest 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji
Aktywne filtry

Wieloelementowa antena kierunkowa stanowi najlepsze rozwiązanie do odbioru telewizji DVB-T, jeśli nadajnik TV jest oddalony od domu o kilkadziesiąt kilometrów. Szerokopasmowe (UHF i VHF) anteny kierunkowe umożliwiają odbiór wszystkich kanałów telewizyjnych.

Jak rozpoznać antenę kierunkową?

Anteny kierunkowe składają się z wielu, nawet kilkudziesięciu, elementów. Większa liczba elementów gwarantuje lepszy sygnał i kierunkowość, co umożliwia precyzyjne ustawienie względem nadajnika TV. Do charakterystycznych elementów anten kierunkowych należy „siatka” z prętów, która tworzy tzw. reflektor do tłumienia odbić oraz długi pręt z elementami mniejszej wielkości. Długość anteny sięga od 1 do 2 metrów. Dłuższe urządzenie zapewnia lepszą kierunkowość i sygnał. Anteny kierunkowe posiadające inną konstrukcję zamiast jednego długiego elementu mają trzy krótsze, które są ustawione pod różnymi kątami. Taka zwarta konstrukcja wpływa na łatwość montażu. Anteny logarytmiczne w kształcie trójkąta cechują się wygodną instalacją i dobrymi parametrami. Antena kierunkowa nie wymaga stosowania wzmacniacza antenowego.

Wyposażenie i montaż anteny kierunkowej

Przed zamontowaniem anteny kierunkowej na dachu należy ją złożyć. Pomoże w tym instrukcja wraz z rysunkiem. Na szczęście montaż nie należy do skomplikowanych i nie wymaga użycia narzędzi. Zestaw składa się na ogół z symetryzatora, złącza F do kabla antenowego, uchwytu do mocowania, a w lepszych modelach także z filtru LTE wyłapującego zakłócenia nadajników telefonii komórkowej.

Zasięg pracy anten kierunkowych

Wiele osób wybiera anteny kierunkowe właśnie ze względu na zasięg ich pracy. Podstawowe modele są w stanie odbierać sygnały z nadajników położonych w odległości do 45 km. Ulepszone typy mają jeszcze większy zasięg pracy. Właśnie dlatego ten rodzaj anten uważany jest przez wielu za najlepszy. Dla porównania urządzenia pokojowe działają na dystansie jedynie 10 km od nadajnika, a dookólne – 20 km.

Lokalizacja

Przed zakupem anteny kierunkowej należy dowiedzieć się, gdzie znajduje się obiekt nadawczy. Dzięki temu można oszacować z jakiego kierunku powinien być odbierany sygnał. Na miejsce montażu i siłę nadajnika mają wpływ uwarunkowania terenu, zalesienie oraz obecność wysokich obiektów. Jeśli dom jest dość niski i otoczony lasem, warto dokupić ocynkowaną rurę stalową o wysokości 1,5-2 m do umieszczenia anteny. Umożliwi to lepsze przechwytywanie sygnału.

Kabel antenowy

Kupując antenę kierunkową należy zwrócić uwagę też na kabel łączący instalację. Większość urządzeń do przechwytywania sygnału znajduje się na zewnątrz. Kabel antenowy być odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Inaczej silne mrozy i deszcze mogłyby zniszczyć połączenie. Do istotnych elementów konstrukcji anteny należą wszelkie przewody, złącza, wtyczki, rozdzielacze i zwrotnice. Muszą one być kompatybilne z danym modelem anteny kierunkowej i wykonane z wysokiej jakości materiałów. W przeciwnym przypadku również wpłyną negatywnie na jakość otrzymywanego sygnału.

Zysk energetyczny

Zysk energetyczny to ważny parametr informujący o tym, jak antena może radzić sobie ze słabym sygnałem. Im większy, tym lepsza wydajność urządzenia. Warto mieć na uwadze, że jeśli nadajnik znajduje się mniej niż 10 km od domu, nie ma potrzeby wyboru anteny z dużym zyskiem energetycznym. Ulepszona antena mogłaby bowiem wpływać negatywnie na inne urządzenia elektroniczne. Z tego powodu rozbudowanie sprzętu jest wskazane jedynie w przypadkach, gdy ich odległość od nadajnika wynosi więcej niż 45 km.