Jaka antena telewizyjna
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T obejmuje około 30 polskojęzycznych kanałów telewizyjnych, które nadawane są w cyfrowej jakości za darmo. By móc je wszystkie odbierać, konieczne jest zamontowanie odpowiedniej anteny naziemnej. Zastanawiasz się, która antena będzie najlepsza? Czym kierować się podczas wyboru? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. 

Wybór anteny – pasmo UHF i VHF

Warto wiedzieć, że kanały telewizji naziemnej w Polsce są nadawane na czterech multipleksach. Multipleksy to pakiety transmitowane na tej samej częstotliwości. Trzy z nich nadawane są na częstotliwości UHF wynoszącej 470-862 MHz, natomiast jeden na częstotliwości VHF, czyli 174-230 MHz. W związku z tym powinieneś zastanowić się, na których kanałach najbardziej Ci zależy i czy potrzebujesz multipleksu nadawanego na częstotliwości VHF. Jeżeli nie, to wystarczy Ci zwykła antena odbierająca pasmo UHF. W przypadku, gdy chcesz oglądać również kanały z VHF, musisz wybrać antenę combo, odbierającą oba pasma i mającą możliwość ustawienia polaryzacji. Ewentualnie możesz też zamontować dwie anteny, a sygnał połączyć za pomocą zwrotnicy.

Jakie rodzaje anten wyróżniamy – kierunkowa, siatkowa, panelowa

Obecnie można wyróżnić wiele rodzajów anten, więc nic dziwnego, że wybór może przysparzać trudności. Anteny pod względem konstrukcji dzielą się na:

- pokojowe – anteny te są zazwyczaj panelowe; posiadają wzmacniacz sygnału; wymagają niewielkich odległości od stacji nadawczej;

- panelowe zewnętrzne – są to anteny, które wyglądają jak pokojowe, ale w przeciwieństwie do nich mogą pracować na zewnątrz budynku; zazwyczaj są to modele aktywne, posiadające wzmacniacz;

- dookólne – to anteny aktywne, odbierające sygnał całą średnicą; ich montaż jest bardzo prosty, gdyż nie trzeba ustawiać ich w jakimś konkretnym kierunku; w przypadku anten dookólnych najlepiej, aby odległość od nadajnika nie przekraczała 60 km;

- kierunkowe – anteny te muszą być ustawione w stronę nadajnika; mogą odbierać sygnał nawet bez wzmacniacza do 50-60 km (w zależności od ukształtowania terenu); skutecznie chronią przed zakłóceniami; aktywna antena kierunkowa w dobrych warunkach może odbierać sygnał telewizyjny z odległości znacznie większej niż 100km - jeżeli nadajnik ma taki zasięg

- szerokokątne / siatkowe – anteny te charakteryzują się dużym zyskiem przy braku konieczności precyzyjnego ustawienia wobec nadajnika; jeśli doda się do nich przedwzmacniacz, mogą odbierać sygnał z odległości wynoszącej nawet około 100 km; mają bardzo szerokie zastosowanie.

Jaką antenę wybrać?

Antena a odległość od nadajnika

Wybór anteny do telewizji naziemnej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, ile wynosi odległość od Twojego domu do nadajnika. Jeśli jest to niecałe 15 km, możesz zdecydować się na antenę pasywną tzn bez wzmacniacza lub pokojową. Te ostatnie niestety nie zawsze zapewniają dobry odbiór sygnału. Z drugiej strony wybór zbyt mocnej anteny również może spowodować zakłócenia w odbiorze.

W przypadku większych odległości od nadajnika rozważ zakup anteny kierunkowej. Jaka antena kierunkowa będzie najlepsza dla Ciebie? Jeśli odległość nie przekracza 50 km, wybierz niewielką antenę pasywną. Jeżeli jednak znajdujesz się ponad 50 km od stacji nadawczej, lepiej sprawdzi się antena kierunkowa aktywna, o odpowiednio większych rozmiarach. Alternatywną dla anteny kierunkowej jest antena szerokokątna siatkowa. Warto także wiedzieć, że najlepiej sprawdzać odległość do nadajnika stosunkowo wysokiej mocy, np. 100 kW.

Przeszkody na drodze sygnału

Innym czynnikiem decydującym o wyborze anteny jest ukształtowanie terenu i występowanie różnego rodzaju przeszkód. W terenie górzystym lub zalesionym odbiór sygnału może być mocno zakłócony. Duże zagęszczenie budynków również przyczynia się do znacznego ograniczenia sygnału. Ma to miejsce m.in. w przypadku anteny kierunkowej, którą należy ustawić dokładnie w kierunku nadajnika. W takich sytuacjach lepszy rozwiązaniem jest antena siatkowa albo dookólna, która potrafi odbierać sygnał z odbicia. Anteny dookólnej nie trzeba ustawiać w konkretnym kierunku. Warto także wiedzieć, że istnieją anteny dookólne w wersji combo, które pozwalają odbierać pasmo VHF.

Jaka antena – o tym musisz pamiętać

Wybór anteny do telewizji naziemnej zależy również od tego, jak złożona będzie instalacja. Jeśli dane odcinki przewodu będą dłuższe niż kilkanaście metrów, a sygnał ma być rozdzielany na wiele odbiorników, lepiej zdecydować się na antenę aktywną. Posiada ona wzmacniacz sygnału, umożliwiający jego komfortowy odbiór.

Oprócz tego nie zapominaj także o zakupie wysokiej jakości przewodu antenowego. W innym razie może dochodzić do przerywania obrazu, co bywa bardzo frustrujące. Poza tym znaczenie mają także warunki atmosferyczne. Jeżeli antena będzie znajdować się w miejscu często nasłonecznionym, warto wybrać taką, która posiada specjalną powłokę chroniącą przed UV. Z kolei w przypadku wietrznych rejonów niezbędna będzie wytrzymała, stabilna konstrukcja. Wybór zależy też od Twoich potrzeb. Przykładowo, niektóre anteny z powodzeniem można mocować również na przyczepach kempingowych i jednostkach pływających. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć to wszystko pod uwagę.