Zakres dvb-2

W roku 2022 doszło do zmiany systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej. Dlatego niektórzy użytkownicy będą zmuszeni do zmiany telewizora lub zakupu zewnętrznego tunera. Warto też zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden element. Jaka antena nadaje się do DVB-T2? 

Dlaczego wprowadzane są zmiany?

W praktyce zmiany w systemie nadawania sygnału DVB-T związane są np. ze zwolnieniem pasm częstotliwości nadawania dla nowoczesnej sieci 5G. Jej rozwój jest niezwykle ważny, gdyż szybkie przesyłanie danych wykorzystywane jest obecnie w wielu dziedzinach np. medycynie. Dodatkowo za sprawą zmiany systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej, oferta dla odbiorcy końcowego będzie lepsza. Większa kompresja danych pozwoli na odbieranie nowych kanałów czy starych stacji, nawet w rozdzielczości 4K.

Z czego wynika duża popularność telewizji naziemnej?

Wiele osób na pewno zastanawia się, dlaczego telewizja naziemna jest wciąż tak popularna. Na pewno wynika to z jej niskiej ceny. W zasadzie korzystanie z niej jest darmowe. Trzeba jedynie opłacać abonament telewizyjny. Nie ma natomiast żadnej dodatkowej opłaty za dostarczanie sygnału. Wprawdzie oferta nie jest tak szeroka, jak w przypadku telewizji satelitarnej czy kablowej, ale nie można mieć wszystkiego. 

Do odbioru telewizji naziemnej konieczne jest jedynie podłączenie anteny do telewizora z tunerem DVB-T2 bądź zewnętrznego dekodera DVB-T2. Nie trzeba odwiedzać żadnych salonów sprzedaży itd. Wystarczy zakupić antenę i przewód, a potem je w odpowiedni sposób zainstalować. Zatem jaka antena do DVB-T2 jest dobrym wyborem?

Jaka antena do DVB-T2? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Warto zacząć właśnie od zakupu anteny do DVB-T2. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli, które różnią się np. miejscem montażu. Jaka antena do DVB-T2 sprawdzi się najlepiej? Jeśli ma być zamontowana na ścianie budynku, należy postawić na urządzenie zewnętrzne. Modele wewnętrzne są jednak wygodniejsze i nie wymagają wchodzenia na dach. Z drugiej strony do anteny, która jest wewnątrz budynku dochodzi mniej sygnału i sprawność anteny wewnętrznej będzie zawsze mniejsza od anteny za oknem na zewnątrz.

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się anteny kierunkowe. Są one montowane na balkonach lub ścianach budynków. Im wyżej się znajdują, tym oczywiście lepiej. Najlepsze anteny na rynku posiadają wbudowane wzmacniacze, które poprawiają jakość odbieranego sygnału. 

Wiele osób zastanawia się nad kompatybilnością odbiorników telewizyjnych z DVB-T2. Jeśli telewizja naziemna już wcześniej była wykorzystywana, wcale nie trzeba zmieniać anteny. Sprzęt pozwala bowiem na odbieranie starego i nowego standardu emisji. 

Montaż anteny do DVB-T2 - od czego zacząć?

Jeśli antena do DVB-T2 została już kupiona i kolejnym krokiem jest jej montaż, należy pamiętać o przewodzie antenowym. Musi mieć on odpowiednią długość. Dlatego dobrze jest zmierzyć odległość od telewizora do miejsca instalacji anteny. Tutaj należy wziąć pod uwagę np. ewentualne kąty czy grubość murów i przewidzieć pewien zapas. 

W domu czy mieszkaniu przewód antenowy można ładnie zamaskować np. pod specjalnymi listwami. W celu jego wyprowadzenia na zewnątrz konieczne jest wykonanie otworu o niewielkiej średnicy. Dobrze, gdy zlokalizowany jest on przy podłodze. Na zewnątrz do poprowadzenia przewodu wykorzystać można wbijane uchwyty. Do montażu anteny także jest potrzebny uchwyt i kołki rozporowe. Warto też mieć na uwadze ustawienie prawidłowego kierunku. Tutaj można podpatrzeć sąsiadów. 

Jak podłączyć antenę do telewizora?

Ostatnim etapem jest podłączenie anteny telewizyjnej do telewizora. Jeśli w domu jest odbiornik z tunerem DVB-T2 zadanie jest dziecinnie proste. Kabel z końcówką koncentryczną należy wpiąć do złącza antenowego znajdującego się z tyłu urządzenia. W przypadku starszych odbiorników trzeba sięgnąć po zewnętrzny dekoder. Do niego podłącza się przewód antenowy, a dopiero potem całość do telewizora poprzez kabel HDMI. W ten sposób można odbierać sygnał DVB-T2, gdy telewizor nie robi tego samodzielnie. 

Przejście na DVB-T2. Czy zmiana anteny jest konieczna?

Jaka antena nadaje się do DVB-T2? Czy zmiana urządzenia jest konieczna w związku ze zmianą systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej?

W latach 2009-2014 w Polsce zmieniono system nadawania z analogowego na cyfrowy DVB-T. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T potrzebna jest antena, która pozwala na odbiór sygnałów w paśmie 470-700 MHz. W przypadku multipleksu 8 jest to pasmo VHF. Przejście na DVB-T2 wiąże się ze zmianą systemu nadawania i zmniejszeniem zakresu pasma UHF o 10 kanałów do 700 MHz. Dlatego zmiana anteny nie jest konieczna. Dotychczas stosowane modele nadal będą odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak założenie specjalnego filtra LTE - 5G lub nieco inne ustawienie anteny. Wszystkie wzmacniacze antenowe naszej produkcji mają wbudowane filtry 5G i LTE i charakterystykę odbioru w zakresie VHF 6-12 i UHF 21-50