Antena jest kluczowym elementem niezbędnym do tego, aby prawidłowo móc odbierać wszystkie sygnały. Żaden telewizor nie jest bowiem w stanie wyświetlić Ci Twoich ulubionych programów bez tego urządzenia. Jej odpowiedni dobór nie jest jednak taki łatwy. Pod wgląd należy wziąć kilka czynników. W dzisiejszym artykule uzyskasz odpowiedź na pytanie o to, czy lepiej zdecydować się na antenę siatkową, czy kierunkową. Dzięki zdobytej wiedzy nic nie zakłóci odbioru sygnału, a uzyskany obraz będzie wysokiej jakości.alt

Antena siatkowa

Antena siatkowa to szerokopasmowe urządzenie do odbioru telewizji naziemnej DVB-T z wszystkich multipleksów. Wyposażona jest w zintegrowany symetryzator lub wzmacniacz szerokopasmowy. Jest zatem o wiele skuteczniejsza niż antena pokojowa. Niestety ze względu na szeroki kąt odbioru (czasem to bardzo duża zaleta jeśli odbiera się sygnał pomiędzy wysokimi blokami) powszechnym zjawiskiem  jest zbieranie przez nią nie tylko sygnału właściwego, lecz również sygnałów niepożądanych. To z kolei generuje zakłócenia. Samo urządzenie jest raczej niewielkie, a jego konstrukcja jest dosyć prosta.

Antena kierunkowa

Antena kierunkowa odbiera sygnał z jednego kierunku w wąskim paśmie. Należy ją więc wycelować dokładnie w stronę nadajnika. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku telewizji cyfrowej, gdzie nie potrzeba anten o szerokim kącie odbioru. Charakteryzuje je dużo lepsza jakość odbieranego sygnału.

Ostatecznie jednak dużo zależy od konstrukcji anteny kierunkowej. Im więcej ma elementów i im jest większa, tym zysk będzie lepszy. To oznacza też większą odporność na zakłócenia. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się zarówno w pobliżu nadajnika, jak i w przypadku większej od niego odległości. Taką antenę czasami można zastosować też w miastach. Należy wówczas sprawdzić, czy nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić odbiór sygnału. Jeśli jednak masz pewność, że taka instalacja jest możliwa, to najlepiej sprawdzają się anteny o długości 50 - 60cm, a w przypadku nieco większej odległości anteny o długości ponad 100cm. Przy zdecydowanie większych dystansach od nadajników należy natomiast stosować bardziej złożone anteny wieloelementowe. Konstrukcja takiego urządzenia powinna zawierać wiele elementów. Dla osób, które mieszkają powyżej 50 km od nadajnika, zaleca się również wybranie modelu ze wzmacniaczem.

Antena siatkowa czy kierunkowa?

Jeśli się tutaj znalazłeś, to z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy lepsza jest antena siatkowa, czy kierunkowa. Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć. Otóż każda z nich ma swoje wady i zalety. W tym wypadku nie chodzi więc o to, która z nich jest lepsza. Instalacja antenowa powinna być bowiem dopasowana do warunków odbioru sygnału. Zanim dokonasz wyboru, konieczne jest zatem zapoznanie się z lokalizacją obiektu nadawczego. Wówczas będziesz mógł określić nie tylko kierunek, w którym powinieneś rozpocząć odbiór sygnału, ale również odległość pomiędzy nadajnikiem a Twoją anteną. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z możliwości odpowiedniego serwisu, np. sat-charts.eu lub emimaps.emitel.pl Dzięki temu zyskasz informacje o nadajnikach, które znajdują się w Twojej okolicy, wraz z podziałem na poszczególne multipleksy – zaczynając od tego, który znajduje się najbliżej. Będą one również oznaczone odpowiednim kolorem, gdzie:

– zielony to odbiór stabilny,

– pomarańczowy to odbiór prawdopodobny, lecz możliwe są zakłócenia,

– czerwony to odbiór niemożliwy lub prawie niemożliwy.

W naszym sklepie znajdziesz zarówno anteny siatkowe, jak i kierunkowe. Jeśli okaże się, że dystans między nadajnikiem a odbiornikiem jest dość duży, to wówczas najlepiej zdecydować się na antenę kierunkową, która odbiera sygnał z bardzo dużej odległości. Może ona jednak nie sprawdzić się w dużych miastach, w których zwarta zabudowa będzie znacząco utrudniać odbiór. W tym wypadku lepsza więc będzie antena siatkowa. Nie dość, że przechwytuje sygnał DVB-T większym kątem, to jeszcze umożliwia odbiór z odbicia. W takiej lokalizacji sprawdzi się więc doskonale. Należy jednak wybrać ją tylko wtedy, kiedy poprawne ustawienie anteny kierunkowej jest niemożliwe. Jak już wspominaliśmy, antena siatkowa czasami zbiera niepożądane sygnały, a te mogą zakłócać odbiór. Jeśli już zdecydujesz się na konkretny rodzaj anteny, to przed zakupem koniecznie sprawdź też parametry wybranego przez siebie modelu. Anteny siatkowe w naszym sklepie mają wzmacniacze antenowe, które są bardzo odporne na zewnętrzne zakłócenia.