
Mimo ciągłego rozwoju cyfrowej telewizji naziemnej czasami jeszcze nadal zdarzają się problemy z odbiorem kanałów. Najczęściej ma to związek ze zbyt słabym sygnałem lub jego gorszą jakością. Warto wiedzieć, co ma na to wpływ i jak rozwiązać ten problem. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy zatem poruszyć tę tematykę i odpowiedzieć na pytanie o to, jak wzmocnić sygnał anteny naziemnej.
Kiedy należy wzmocnić sygnał anteny naziemnej?
W roku 2012 tradycyjna telewizja analogowa zastąpiona została przez telewizję naziemną DVB-T. Do jej odbioru potrzebna jest jedynie odpowiednia antena i telewizor. Czasami jednak mogą pojawić się pewne problemy, które często mają związek z odbiorem sygnału o niewystarczającej jakości lub z tym, że jest on po prostu za słaby. W rezultacie na ekranie powstają kratki, piksele, zatrzymywanie obrazu lub po prostu pojawia się komunikat o braku sygnału. Przyczyn tego stanu może być kilka.
Pierwszą z nich jest to, że nadajnik znajduje się zbyt daleko od odbiornika. Drugą natomiast mogą być elementy zakłócające przesył sygnału, takie jak np. wysokie budynki. Do czynników, które mają wpływ na jakość sygnału, zalicza się przede wszystkim lokalizację, topografię terenu, a nawet lokalne uwarunkowania. Wbrew pozorom pomimo coraz gęstszej sieci nadajników oraz anten doświetlających podstawową wiązkę, w naszym kraju nadal istnieje wiele obszarów, które mają utrudniony dostęp do prawidłowego odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Są to tzw. martwe strefy bądź obszary o słabym zasięgu. Niekiedy wzmocnienie sygnału wymagane jest również wtedy, kiedy chcesz rozdzielić go na kilka telewizorów.
Jak wzmocnić sygnał anteny naziemnej?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wzmocnić sygnał anteny naziemnej, to w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o jej prawidłowe ustawienie. Czasami bowiem wystarczy jedynie zmiana kierunku odbioru lub położenia. Przede wszystkim sprawdź, czy wybrałeś odpowiednie miejsce na zamocowanie anteny. Nawet jeśli według Ciebie jest ono dogodne, to z punktu widzenia właściwego odbioru może już takie nie być. Zdarzają się przypadki, w których sygnał lepszej jakości uzyskać można właśnie dzięki przesunięciu masztu antenowego.
Skontroluj też kierunek odbioru. Urządzenie powinno być precyzyjnie skierowane w stronę najbliższego nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej. Aby to zrobić, spójrz, w jaki sposób ustawione są inne anteny znajdujące się w Twojej okolicy. Jak już wspominaliśmy we wpisie dotyczącym tego, jak ustawić antenę, warto też ściągnąć specjalną aplikację na telefon – np. DVB-T Finder czy EmiMaps. Takie aplikacje pokażą Ci, gdzie znajdują się najbliższe nadajniki.
Jeśli to nie pomaga, to opłaca się także skontrolować to, czy odpowiednio połączyłeś antenę z telewizorem. Czasami problemem są właśnie takie drobnostki, które w praktyce ciężko jest wykryć, gdyż zazwyczaj w ogóle nie podejrzewa się takiej przyczyny.
Mimo wszystko może okazać się jednak, że żaden z wcześniejszych kroków nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Pozostaje już więc tylko i wyłącznie zakup odpowiedniego wzmacniacza antenowego.
Czym jest wzmacniacz antenowy?
Jak sama nazwa wskazuje, wzmacniacz antenowy jest urządzeniem, które umożliwia wzmocnienie sygnału z anteny naziemnej. Jego działanie skutecznie poprawia jakość dźwięku i obrazu. Może więc okazać się doskonałym rozwiązaniem wielu problemów związanych z odbiorem telewizji naziemnej. Pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio go dopasować i zadbać o jego prawidłowy montaż. Czynniki te będą zależne od architektury sieci. Wyróżniamy kilka rodzajów wzmacniaczy. Czasami umieszcza się je przed odbiornikiem, a innym zaś w puszcze w antenie i to jest najbardziej popularne rozwiązanie i najprostsze.
Warto jednak zaznaczyć, że użycie wzmacniacza nie zawsze musi się sprawdzić. Może to mieć miejsce np. wtedy, kiedy sygnał jest za słaby. Zbyt słabego sygnału nie da się wzmocnić do stopnia akceptowalnego, minimalnego do prawidłowego odbioru telewizji naziemnej. Nigdy nie stosuj też wzmacniacza, jeśli tego nie potrzebujesz.
Nie stosuj wzmacniaczy antenowych bez certyfikatu CE, bez filtra LTE i 5G. Wzmacniacz antenowy musi mieć swoją charakterystykę wzmocnienia dostosowaną do aktualnych parametrów nadajników z telewizji naziemnej tzn: na paśmie UHF ma działać tylko i wyłącznie od kanału 21 do 50; a na paśmie VHF od 6-12 kanału. Użycie wzmacniacza, który wzmacnia np. kanały od 50 do 69 spowoduje wzmocnienie częstotliwości na których obecnie jest internet LTE co będzie skutkować najprawdopodobniej przesileniem i odbiór telewizji naziemnej będzie niemożliwy. Bezpodstawne oraz użycie wzmacniacza bez wymaganych filtrów podłączenie może zatem przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.
Planując sieć telewizyjną, należy zatem trzymać się zasady – im mniej wzmacniaczy, tym lepiej. Trzeba przy tym wiedzieć, że niektóre anteny mogą mieć już wbudowany wzmacniacz i przed dołożeniem kolejnego dobrze więc to sprawdzić i przewidzieć jak wzmacniacze będą zasilane. Zakup wzmacniacza to proste rozwiązanie na poprawę sygnału telewizyjnego, o czym możesz przekonać się, zaglądając do naszego sklepu. Urządzenie to może być jednak niezbędne dla każdego użytkownika, który zadaje sobie pytanie, jak zwiększyć sygnał anteny naziemnej lub jak poprawić jakość sygnału. Sprawdź więc, w czym tkwi problem w Twoim przypadku i przystąp do działania, aby szybko się z nim uporać.