W dobie wszechobecnej telewizji cyfrowej oraz internetowej wydawać by się mogło, że anteny naziemne nie są nikomu potrzebne. Nic dalszego od prawdy nie można powiedzieć! Może i młode pokolenia całą swoją uwagę skupiają na internecie i jego dobrodziejstwach, ale starsze pokolenie, ale i nie tylko, wolą korzystać z prostszych i mniej problematycznych rozwiązań. Telewizja naziemna oferuje również całkiem sporo kanałów. Jaka antena do telewizji naziemnej będzie najlepszym wyborem? Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Zapraszamy do lektury.Jaka antena do telewizji naziemnej

Rodzaje anten i ich charakterystyka

Istnieje kilka rodzajów anten dostępnych do telewizji naziemnej. Warto się skupić na tych, które gwarantują najlepszą jakość odbioru obrazu i dźwięku. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają znaczenie i mogą wpłynąć na odbiór. Główny podział to ten na anteny zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrzne to te, które ustawiamy w domu w pobliżu telewizora. Nazywane są potocznie pokojowymi, ponieważ nie są przystosowane do warunków atmosferycznych panujących na dworze. Różnią się budową i sposobem zasilania. Zewnętrzne natomiast to takie, które można umieścić na dachu lub murze – są odporne na deszcz, śnieg czy słońce i nie ma to wpływu na odbiór sygnału. Największe znaczenie ma sposób ustawienia na odbiór sygnału, antena zawsze skierowana powinna być w stronę nadajnika sygnału.

Anteny zewnętrzne dzielimy jeszcze na:

anteny pasmowe – nastawione na odbiór tylko jednej częstotliwości;

anteny szerokopasmowe – mogą odbierać dwa lub więcej pasma;

anteny kierunkowe – muszą być skierowane w odpowiedni sposób na źródło nadawania sygnału;

anteny dookólne – sygnał odbierają całą powierzchnią, nie wymagają takiego precyzyjnego ustawiania mają zasięg do około 50 km;

anteny szerokokątne – również nie wymagają precyzyjnego ustawiania, mają bardzo duży zasięg, bo nawet do 100 km.

Jaka antena do telewizji naziemnej będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej anteny nie jest wcale taki prosty. Z reguły wymaga to indywidualnych rozważań, ponieważ wiele czynników ma wpływ na to, która z anten będzie odpowiednia w danych warunkach. W przypadku modeli domowych znaczenie ma grubość ścian, odległość od okna i odległość anteny od telewizora. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie na drodze sygnału masz np. blok, wieżę kościoła  lub inne przeszkody, to warto pod uwagę brać moc anteny i sposób jej odbioru. Najlepiej sprawdzi się antena szerokokątna lub dookólna. Jeśli np. z miejsca, gdzie będzie zamontowana antena, widać nadajnik, to można pokusić się o modele  kierunkowe. To, jaka antena do telewizji naziemnej będzie idealna, jest zatem kwestią indywidualną.

O czym musisz wiedzieć, wybierając antenę do telewizji naziemnej?

Nie musisz znać się na wszystkim. Wybór anteny do telewizji naziemnej możesz zostawić specjalistom. To dość złożony proces, ponieważ trzeba brać pod uwagę kilka czynników, by nie mieć problemu z jakością obrazu. Jakie czynniki mają znaczenie? Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych.

1. Nadrzędna zasada to taka, żeby jeśli to możliwe wybierać anteny z dobrym wzmacniaczem, ponieważ słabej jakości wzmacniacze mogą powodować zakłócenia.

2. Odległość anteny od źródła sygnału. Jeśli jest dostatecznie mała i nie ma specjalnych zakłóceń na drodze, to warto wypróbować antenę pokojową. Jeśli niestety nie powiedzie się takie rozwiązanie, to musisz zastanowić się nad anteną o większej mocy i innym sposobie odbioru.

3. Jeśli na drodze anteny do sygnału jest dużo przeszkód, np. drzewa lub jakiś budynek, to warto wybrać model szerokokątny.

4. Bardzo ważna jest jeszcze jakość kabla koncentrycznego oraz wtyczki. Dzięki dobrej jakości tych elementów uzyskasz piękny obraz bez zakłóceń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie anteny?

Jak wiesz, każda antena ma swoje plusy i minusy. Nie każdą możesz zastosować do wszystkich rodzajów telewizji. Musisz więc pamiętać o tym, aby przy wyborze anteny zwrócić uwagę na warunki lokalizacyjne, jakie dominują w danym miejscu. Nie bez znaczenia są również parametry emisji obiektu, który ma posłużyć do odbioru sygnału. Jeśli dobranie odpowiedniej anteny sprawia Ci trudność, lepiej zlecić to zadanie profesjonalnemu montażyście, który skompletuje wszelkie podzespoły i zamontuje całość. Musisz wiedzieć, że wybór anteny powinien zależeć także od tego, jak daleko znajduje się ona od odbiornika.

Jakie elementy są niezbędne, aby telewizja działała poprawnie?

Jakość obrazu oraz poprawny jego odbiór zależy od wielu czynników. Jeśli kompletujesz zestaw multimedialny, którego elementem jest telewizor, w sposób samodzielny, nie możesz zapomnieć o dobraniu anteny, a także pozostałych elementów, które pozwolą odpowiednio złożyć całość. Musisz pamiętać więc o:

– kablu antenowym – znajdziesz odpowiedni w naszym sklepie, zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie ma jakąś klasę ekranowania - minimum A - u nas w ofercie jest kable klasy A++;

– antenie i maszcie antenowym – w naszym sklepie znajdziesz anteny telewizyjne i radiowe, m.in.: kierunkowe, siatkowe, a także pokojowe.

Wszystkie te elementy są niezbędne, aby sygnał telewizyjny działał poprawnie i nie był ciągle zrywany przy pierwszym lepszym deszczu. Musisz wiedzieć, że zamontowanie anteny nie należy do najłatwiejszych, a brak wprawy może doprowadzić do tego, że będziesz się męczył podczas składania i czeka Cię wiele nieudanych prób. Niekiedy oprócz wspomnianych artykułów konieczny okaże się zakup dodatkowego wzmacniacza sygnału. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w naszym asortymencie. Dlatego, zanim przystąpisz do montażu, sprawdź, co oferujemy i zaopatrz się kompleksowo!

Wybierając antenę do telewizji naziemnej, pamiętaj, że jeśli nie jesteś specjalistą w tym temacie, warto zasięgnąć rady fachowca. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaka antena do telewizji naziemnej będzie najlepsza. Każdy taki montaż powinien być rozpatrywany indywidualnie. Anteny mogą zawisnąć też w różnych miejscach. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem – chętnie udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i odpowiednio doradzimy w kwestii doboru sprzętu.